Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.
Problem alkoholowy w Polsce ciągle rośnie. Coraz więcej osób chętniej sięga po używki z różnych powodów. Terapeuci w naszym do każdego chorego mają indywidualne podejście i całkowite zaangażowanie. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Jak wygląda detoks alkoholowy w ośrodku? Kto może skorzystać z pomocy i jak to zrobić?
Detoks to całkowita rezygnacja ze spożywania alkoholu. NFZ przyjął, że powinien on trwać od 7 do 10 dni. W trakcie detoksu organizm chorego samoistnie pozbywa się resztek szkodliwej substancji, która dotarła do niego wraz z alkoholem etylowym. Głównym celem detoksu jest przerwanie ciągu alkoholowego. W związku z tym, że jest to nagłe, organizm przeżywa szok i człowiek odczuwa tego skutki zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
Nadmierne spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ, chociażby na układ pokarmowy, czy nerwowy. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia nadciśnienia, problemów z sercem bądź niewydolności krążenia.
• Do skutków psychicznych na pewno można zaliczyć:
• Halucynacje.
• Problemy z przypomnieniem sobie niektórych wydarzeń.
• Chorobliwą i bezpodstawną zazdrość tzw. zespół Otella.
• Zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni.
• Majaki alkoholowe.
• Psychozę alkoholową.
• Depresję.
• Myśli samobójcze.
• Zaburzenia pamięci krótkotrwałej tzw. zespół Korsakowa.
Już po pierwszej dobie bez alkoholu chory może poczuć zmianę. Warto zaznaczyć, że detoks każdej osoby to sprawa indywidualna. Związane jest to z kilkoma czynnikami. Wiek, stopień zatrucia organizmu, czy okres pozostawania w nałogu mogą mieć znaczący wpływ na to, jak długo będzie trwał detoks.
Detoksykacja organizmu pozwala choremu z innej perspektywy spojrzeć na świat i zrozumieć, że warto podjąć leczenie i cieszyć się życiem.
W trakcie odtruwania organizmu bardzo ważne jest uzupełnianie płynów, by nie doszło do odwodnienia. Konieczne jest także przyjmowanie witamin i składników mineralnych.
Nierzadko w detoksykacji chory musi przyjmować leki nasenne, przeciwbólowe i uspokajające, łagodzą one bowiem skutki nagłego odstawienia alkoholu.
Ośrodek leczenia uzależnień Dezyderata znajduje się w Rabce-Zdroju i zapewnia transport pacjentom z Wadowic. To właśnie w tej placówce pod czujnym okiem specjalistów chory może przejść przez odtrucie alkoholowe. Terapeuci pracujący w ośrodku Dezyderata pomagają pacjentom przetrwać każdy nierzadko trudny etap uzależnienia.
Wielu chorych zaprzecza, że ma problem i to rolą specjalistów jest ich naprowadzenie na zupełnie nowe tory myślowe i pokazanie, że wyjście z nałogu jest możliwe i może odmienić życie. Pacjenci często nie wykazują chęci do podjęcia walki o własne zdrowie. Głównie wynika to z przyzwyczajeń i poczucia oderwania od rzeczywistości na skutek spożycia alkoholu.
W stanie upojenia łatwo jest zapomnieć o troskach, czy zmartwieniach. Alkohol daje złudne wrażenie odwagi i beztroski.
W trakcie detoksykacji organizm może zareagować bardzo różnie. Dlatego psycholodzy zalecają przeprowadzenie odtrucia w specjalistycznej placówce. Odstawienie alkoholu w zaciszu własnego domu jest możliwe, jednak trudne do wykonania i może być niebezpieczne dla zdrowia.
W ośrodku leczenia uzależnień Dezyderata pacjent przejdzie nie tylko odtruwanie organizmu, ale też psychoterapię indywidualną lub grupową. Zarówno jedna, jak i druga metoda jest skuteczna. W pierwszej z nich pacjent może porozmawiać z psychologiem otwarcie, zagłębić się w swoje uczucia.
Natomiast podczas psychoterapii grupowej chory może poznać inne osoby zmagające się z chorobą alkoholową i takie, które poradziły sobie z nałogiem i dziś prowadzą normalne, spokojne życie.